Delo in položaj evropskih poslancev

Poslanci Evropskega parlamenta so izvoljeni predstavniki državljanov Evropske unije, ki svoj mandat opravljajo neodvisno. Pri svojem delu v parlamentu se povezujejo glede na politično prepričanje in ne na nacionalnost.

Evropski poslanci so med drugim aktivni v odborih Evropskega parlamenta, v razpravah v svojih političnih skupinah ter razpravah in glasovanjih na plenarnih zasedanjih parlamenta.

Medtem ko imajo poslanci v alzaški prestolnici Strasbourg 12 plenarnih zasedanj letno - tam so po štiri dni vsak mesec v letu z izjemo avgusta, ko imajo počitnice, v Bruslju sodelujejo na sejah parlamentarnih odborov, političnih skupin in na občasnih dvodnevnih plenarnih zasedanjih. Poslanci pa morajo določen čas posvetiti tudi domovini, kjer imajo svoje pisarne in lokalne asistente.

Evroposlanci so aktivni tudi v delegacijah, v okviru katerih vzdržujejo redne stike z državami, ki niso del EU.

Poleg plače poslancem še nekateri drugi prihodki

Da poslancev ne bi zavedla korupcija, jih skušajo motivirati tudi z višino plače. Ta je določena pri višini 38,5 odstotka osnovne plače sodnika na Sodišču EU. Do leta 2009 so sicer prejemali enako plačo kot poslanci parlamentov držav, iz katerih so prihajali. Ker je to pomenilo, da so bili za enako delo zelo različno plačani, je bila z nastopom novega sklica parlamenta leta 2009 uvedena enotna plača.

Poleg plače poslancem pripadajo še drugi dohodki: od povračila potnih stroškov in dnevnic za dneve, ko se udeležujejo zasedanj v Bruslju in Strasbourgu, do pavšalnega nadomestila za stroške upravljanja pisarne v domači državi - v Bruslju in Strasbourgu jim pisarno zagotovi parlament - ter na primer nekaj tisoč evrov letno za tečaje tujih jezikov in računalništva. Krite imajo tudi plače asistentov. Koliko asistentov bodo imeli in kakšne plače jim bodo dali, se odločajo poslanci sami.

Poslanci so ob koncu mandata upravičeni do začasnega nadomestila, enakega njihovi plači, in sicer v dolžini enega meseca za vsako leto mandata, a za dobo največ dveh let. Upravičeni so tudi do starostne pokojnine od dopolnjenega 63. leta starosti. Ta znaša 3,5 odstotka plače za vsako polno leto mandata, vendar največ 70 odstotkov.

Počitnice imajo štiri tedne v avgustu ter po dva tedna ob božiču in novem letu.

Na spletnih mestih STA uporabljamo spletne piškotke, potrebne za nemoteno delovanje vseh funkcionalnosti na straneh. Z nadaljnjo uporabo se strinjate z uporabo piškotkov na vseh spletnih mestih STA.

Želim izvedeti več