Socialni demokrati (SD)
Predsednik: Matjaž Han
Leto ustanovitve: 1993 kot Združena lista socialnih demokratov (ZLSD); leta 2005 se je preimenovala v Socialne demokrate
Aktualno število poslancev v EP: Matjaž Nemec, Milan Brglez
Uspeh na dosedanjih volitvah v EP:
- 2004: 14,15 % (1 poslanec)
- 2009: 18,43 % (2 poslanca)
- 2014: 8,08 % (1 poslanec)
- 2019: 18,66 % (2 poslanca)
Seznam kandidatov:
Matjaž Nemec, 10. 4. 1980, poslanec v Evropskem parlamentu
Mojca Kleva Kekuš, 30. 3. 1976, svetovalka koprskega župana za razvojne projekte
Aleksander Jevšek, 21. 7. 1961, minister za kohezijo in regionalni razvoj
Lucija Karnelutti, 27. 4. 2000, diplomantka mednarodnih odnosov
Matevž Frangež, 30. 3. 1978, državni sekretar na ministrstvu za gospodarstvo, turizem in šport
Aleksandra Vasiljević, 16. 9. 1985, poklicna podžupanja Velenja
Primož Brvar, 11. 12. 1975, direktor
Neva Grašič, 29. 9. 1987, namestnica vodje kabineta zunanje ministrice
Milan Brglez, 1. 9. 1967, poslanec v Evropskem parlamentu
Samopredstavitev:
Čas je za politiko močne Evrope. Takšne, ki se bo sposobna soočiti z izzivi časa. Takšne, ki bo omogočila solidarno, demokratično, trajnostno in gospodarsko uspešno družbo. Samo močna Evropa in z njo močna Slovenija je lahko solidarna, zelena, inovativna in varna.
Evropa potrebuje odločen, solidaren odziv na draginjo in za dvig življenjskega standarda. Še odločneje je treba poskrbeti za vse, ki se spopadajo z rastočimi življenjskimi stroški. Po zgledu Dunaja številna evropska mesta potrebujejo programe gradnje javnih najemnih stanovanj. EU mora prevzeti regulatorno vlogo za zaščito delavskih pravic.
Evropa mora zagotoviti, da bo zeleni dogovor socialno pravičen in ne sme prizadeti ljudi. Temeljno pravilo je jasno: onesnaževalci morajo kriti stroške onesnaženja. Odpraviti je treba energetsko revščino, ki se lahko zaradi prehoda na obnovljive vire še poglobi.
EU mora večji pomen dati povečanju inovativnosti Evrope in njenega gospodarstva. Treba je povečati vlaganje v programe raziskav, razvoja in mobilnosti ter nove tehnologije in internacionalizacijo. EU si mora zagotoviti strateško avtonomijo in digitalno suverenost ter okrepiti evropsko industrijsko bazo.
Izzivi zahtevajo, da EU varnost ljudi postavi med svoje prioritete. Evropa mora ljudem zagotoviti varnost, varne ulice in trge ter kibernetsko in prehransko varnost, kot tudi zaščito pred naravnimi nesrečami.
9. junija obkroži SD za močno Evropo in močno Slovenijo.