Pregled - Slovenija do 15. ure

Ljubljana, 25. aprila - Pregled dogodkov v Sloveniji in mednarodne dejavnosti Slovenije do 15. ure.

LJUBLJANA - DZ je opravil prvo branje predloga zakona o gostinstvu, ki bi omejil kratkotrajno oddajanje nepremičnin. Zanj je minister Matjaž Han napovedal, da ga bodo usklajevali do seje matičnega odbora v začetku junija. Koalicija je temu, da je predlog primeren za nadaljnjo obravnavo, napovedala podporo, v SDS in NSi pa so proti.

LJUBLJANA - Ekonomsko-socialni svet (ESS) je na izredni seji dal soglasje k predlogu pokojninske reforme. Vlada bo predlog obravnavala 8. maja, potem pa bo šel v DZ, je na novinarski konferenci po seji povedal minister za delo Luka Mesec. Vključeni v ESS po ministrovih navedbah pričakujejo, da bosta vlada in DZ spoštovala usklajeno besedilo. Delodajalska stran je pohvalila zgleden socialni dialog pri pripravi predloga. Sindikalna stran pa predlog vidi kot dober kompromis, saj so denimo prehodna obdobja za uveljavljanje sprememb sorazmerno dolga.

DUNAJ - Zunanja ministrica Tanja Fajon je poudarila pomen krepitve zaščite slovenske manjšine v Avstriji, zavzela se je za dvojezičnost v celotnem izobraževalnem obdobju. Avstrijska zunanja ministrica Beate Meinl-Reisinger se je strinjala, da so manjšine pomembne, ob tem pa je spomnila tudi na nemško govorečo manjšino v Sloveniji. Ministrici sta veliko pozornosti namenili še razmeram na Zahodnem Balkanu, pri čemer se strinjata, da je treba to temo ohranjati na agendi Evropske unije.

LJUBLJANA - Nastanitveni obrati v Sloveniji so marca zabeležili nekaj več kot 305.000 prihodov turistov in nekaj več kot 768.000 njihovih nočitev. Obojih je bilo za devet odstotkov manj kot leto prej. Število nočitev domačih turistov se je po podatkih statističnega urada sicer povečalo za odstotek, a je število nočitev tujih upadlo za 14 odstotkov.

LJUBLJANA - Delničarji NLB bodo na skupščini 16. junija odločali o prvem letošnjem izplačilu dividend za lani v višini 128,6 milijona evrov. O drugem izplačilu v enaki višini bodo predvidoma odločali konec leta. Glasovali bodo o predlogu, da nadzornik še en mandat ostane Islam Osama Bahgat Zekry.

LJUBLJANA - Sindikat farmacevtov Slovenije Sifarm je na ustavno sodišče vložil zahtevo za oceno ustavnosti 21.a člena zakona o lekarniški dejavnosti, ki je farmacevtskim delavcem v lekarnah onemogočil uveljavljanje ugovora vesti. V sindikatu predlagajo tudi začasno zadržanje izvrševanja tega člena, so sporočili iz Konfederacije sindikatov Slovenije Pergam.

LJUBLJANA - Kmetijsko gozdarska zbornica Slovenije opozarja, da se predlog novele zakona o zaščiti živali sprejema mimo kmetijskih organizacij. Pred sprejetjem zakona od kmetijskega ministrstva zahteva odgovore na njihove predloge. V Zvezi nevladnih organizacij za zaščito živali Slovenije pa so skeptični glede predvidenih sprememb financiranja zavetišč.

LENDAVA - Ob gradbišču Lekovega centra za proizvodnjo učinkovin za podobna biološka zdravila v Trimlinih pri Lendavi so v četrtek položili temeljni kamen za nov visokotehnološki analitski laboratorij. Naložba v vrednosti deset milijonov evrov, ki bo po napovedih končana v letu dni, bo prinesla okoli 40 novih delovnih mest.

LJUBLJANA - Slovenija je na razpisu kultura za evropske projekte sodelovanja za leto 2024 programa Ustvarjalna Evropa dosegla izjemen uspeh. Med skupno 159 podprtimi projekti je 35 različnih slovenskih organizacij vključenih v kar 30 projektov, nekatere med njimi večkrat, kar predstavlja skoraj petino vseh podpor.

LJUBLJANA - Pisateljica Maja Haderlap v svojem drugem romanu Ženske v temi, ki je v prevodu Štefana Vevarja v slovenščini izšel pri založbi Goga, pripoveduje o življenju treh generacij žensk - Miri, njeni materi Ani in njeni babici. Kot je povedala na četrtkovem literarnem večeru v Atriju ZRC, je v romanu želela opozoriti tudi na večno spregledano delo žensk.

MARIBOR - Konservatorij za glasbo in balet Maribor praznuje 80 let obstoja. Z enotami v več krajih ima danes okoli 2000 gojencev ter tako predstavlja eno največjih glasbeno-baletnih šolskih ustanov v Sloveniji. Ob jubileju poleg izpostavljanja svojih dosežkov in pomena za okolje, v katerem deluje, tudi opominja na nujnost rešitve prostorske stiske.

LJUBLJANA - Slovenija se po večini indeksov kakovosti življenja uvršča v zgornjo polovico držav EU. Vrzel v gospodarski razvitosti izhaja iz podpovprečne produktivnosti dela, za izboljšanje kakovosti življenja pa bo ključen dvig produktivnosti ob že doseženi visoki zaposlenosti, v najnovejšem poročilu ugotavlja Urad RS za makroekonomske analize in razvoj.

PREGLED DOGODKOV, POVEZANIH Z REFERENDUMOM O POKOJNINAH UMETNIKOV

LJUBLJANA - Volivci, ki bodo na dan referendumskega glasovanja o dodatku k pokojnini za izjemne dosežke na področju umetnosti v tujini, lahko le še danes oddajo vlogo za glasovanje po pošti ali na diplomatsko-konzularnem predstavništvu. Odločitev o morebitnem glasovanju po pošti morajo do izteka dneva sporočiti tudi volivci, ki v tujini prebivajo stalno.

LJUBLJANA - V kampanji pred referendumom k oddaji glasu proti zakonu o dodatku k pokojnini za izjemne dosežke na področju umetnosti pozivajo tudi v zunajparlamentarni stranki Zeleni Slovenije. V stranki podpirajo urejanje položaja umetnosti, vendar menijo, da pokojninske zakonodaje ni dopustno spreminjati parcialno ali pod vplivom posameznih interesnih skupin.

LJUBLJANA - V Društvu likovnih umetnikov Ljubljana državljane pozivajo k bojkotu referenduma o dodatku k pokojnini za izjemne dosežke na področju umetnosti. Prepričani so, da je bojkot referenduma podpora kulturi in ustvarjalcev vseh umetniških področij.

zc/zc
© STA, 2025

Na spletnih mestih STA uporabljamo spletne piškotke, potrebne za nemoteno delovanje vseh funkcionalnosti na straneh. Z nadaljnjo uporabo se strinjate z uporabo piškotkov na vseh spletnih mestih STA.

Želim izvedeti več