Morski sesalci vse pogosteje opaženi izven svojega naravnega okolja, tudi v slovenskem morju

Koper, 6. aprila - Primerov morskih sesalcev, ki se pojavljajo izven svojega naravnega okolja, je vse več, tudi v slovenskem morju, ugotavlja študija, v kateri je sodelovalo društvo Morigenos.

Koper. Društvo Morigenos je sodelovalo v novi študiji o pojavljanju morskih sesalcev izven svojega naravnega okolja. Delfin v slovenskem morju. Foto: Tilen Genov, Morigenos

Koper.
Društvo Morigenos je sodelovalo v novi študiji o pojavljanju morskih sesalcev izven svojega naravnega okolja.
Delfin v slovenskem morju.
Foto: Tilen Genov, Morigenos

Med glavnimi vzroki raziskovalci izpostavljajo podnebne spremembe, izgubo ledu na Arktiki, spremembe v razporeditvi plena, hrup v morju, bolezni in celo pobegle oziroma izpuščene živali iz ujetništva.

V študiji so predstavili številne primere pojavljanja živali izven svojega tipičnega habitata, med drugim beluge v Temzi in Seni ter mrože na evropskih plažah. Primere so zabeleženi tudi v slovenskem morju. Leta 2009 so opazili kita grbavca, leta 2012 dva progasta delfina, nedavno pa tudi navadno delfinko z nenavadnim vedenjem, zaradi katerega so jo poimenovali Ciao.

Strokovnjaki ob tem pozivajo k ustreznemu ukrepanju, boljšemu obveščanju javnosti in zaščiti živali.

lu/vpu
© STA, 2025

Na spletnih mestih STA uporabljamo spletne piškotke, potrebne za nemoteno delovanje vseh funkcionalnosti na straneh. Z nadaljnjo uporabo se strinjate z uporabo piškotkov na vseh spletnih mestih STA.

Želim izvedeti več