Slovenska astrofizika ob koncu zgodovinske misije Gaia: najpomembnejša odkritja šele prihajajo

Ljubljana, 27. marca - Po več kot desetletju opazovanja vesolja je satelit Gaia, ena najuspešnejših misij Evropske vesoljske agencije, danes za vedno ugasnil. V začetku leta je satelit zaključil zbiranje znanstvenih podatkov, danes pa so ga za vedno ugasnili in poslali v orbito okoli Sonca.

Ljubljana. Ilustracija vesoljske sonde Gaia. Foto: ESA/ATG medialab

Ljubljana.
Ilustracija vesoljske sonde Gaia.
Foto: ESA/ATG medialab

Ljubljana. Ilustracija galaksije Rimska cesta, ki temelji na podatkih Esinega teleskopa Gaia. Foto: ESA/Gaia/DPAC, Stefan Payne-Wardenaar

Ljubljana.
Ilustracija galaksije Rimska cesta, ki temelji na podatkih Esinega teleskopa Gaia.
Foto: ESA/Gaia/DPAC, Stefan Payne-Wardenaar

Skupno je satelit zbral podatke za več kot dve milijardi zvezd in drugih nebesnih teles ter znanstvenikom omogočil izris natančnega zemljevida naše Galaksije.

Kot sta dejala slovenska astrofizika, ki sta tudi del misije, Tomaž Zwitter in Andreja Gomboc, je med odmevnejšimi odkritji tudi najmasivnejša črna luknja zvezdnega izvora v naši Galaksiji ter podatki, ki osvetljujejo zgodnje obdobje vesolja.

Čeprav se opazovanja zaključujejo, pa se zdaj začenja obsežna obdelava podatkov, za katere znanstveniki pričakujejo, da bodo še dolga leta vir novih odkritij.

maa/lu/sk
© STA, 2025

Na spletnih mestih STA uporabljamo spletne piškotke, potrebne za nemoteno delovanje vseh funkcionalnosti na straneh. Z nadaljnjo uporabo se strinjate z uporabo piškotkov na vseh spletnih mestih STA.

Želim izvedeti več