V vesolje izstreljena konstelacija minisatelitov s slovenskim odtisom
Nova Gorica/Santa Barbara, 15. marca - V vesolje je bila danes zjutraj po srednjeevropskem času izstreljena Konstelacija minisatelitov Hermes Pathfinder, pri razvoju katere so sodelovali Univerza v Novi Gorici in podjetji SkyLabs iz Maribora in Aalta lab iz Solkana. Sateliti bodo spremljali nebo in zaznavali dogodke, kot so izbruhi sevanja gama, ter sporočila o njih pošiljali na Zemljo.
ZDA, Kalifornija.
Izstrelitvi satelitov misije HERMES, pri kateri so sodelovali tudi Univerza v Novi Gorici in slovenski podjetji Aalta lab in SkyLabs.
Foto: Univerza v Novi Gorici
Konstelacijo satelitov je v vesolje iz vesoljske baze Vandenberg v ameriški zvezni državi Kalifornija skupaj z drugimi sateliti poletela v okviru misije Transporter 13 ameriškega podjetja Space-X na nosilni raketi Falcon 9.
Šest miniaturnih satelitov CubeSat bodo čez približno teden dni razporedili v orbito na višini 500 do 520 kilometrov, pri čemer bodo iz plovila sprostili po enega na dan, so v sporočilu za javnost pojasnili v Centru za astrofiziko in kozmologijo Univerze v Novi Gorici.