Novi vodja kanadske liberalne stranke: Kanada ne bo nikoli del ZDA

Toronto, 10. marca - Novi vodja kanadske Liberalne stranke Mark Carney, ki prevzema tudi položaj premierja, je v govoru po izvolitvi včeraj izpostavil izzive, s katerimi se Kanada sooča po vrnitvi ameriškega predsednika Donalda Trumpa. Poudaril je, da Kanada ne bo nikoli del ZDA. Trumpove ukrepe na področju carin pa je označil za gospodarsko krizo.

Nemčija, Frankfurt. Nekdanji guverner kanadske centralne banke Mark Carney, ki je prevzel vodstvo Liberalne stranke od dosedanjega predsednika Justina Trudeaua. Foto: dpa/STA

Nemčija, Frankfurt.
Nekdanji guverner kanadske centralne banke Mark Carney, ki je prevzel vodstvo Liberalne stranke od dosedanjega predsednika Justina Trudeaua.
Foto: dpa/STA

Ameriški predsednik je z uvedbo carin na kanadske izdelke, ki jih je nato zamrznil, sprožil trgovinsko vojno s severno sosedo ZDA. Kanado tudi pogosto omenja kot 51. ameriško zvezno državo.

Carney, ki je včeraj na glasovanju članov stranke dobil najvišjo podporo, je nasledil odhajajočega predsednika stranke in premierja Justina Trudeauja, potem ko je ta 6. januarja napovedal odstop.

mc/spo/mc
© STA, 2025

Na spletnih mestih STA uporabljamo spletne piškotke, potrebne za nemoteno delovanje vseh funkcionalnosti na straneh. Z nadaljnjo uporabo se strinjate z uporabo piškotkov na vseh spletnih mestih STA.

Želim izvedeti več