V UKC Ljubljana zaznamujejo 30-letnico podpornega zdravljenja z ECMO

Ljubljana, 7. marca - V UKC Ljubljana letos zaznamujejo 30 let podpornega zdravljenja z zunajtelesno membransko oksigenacijo ECMO, torej invazivno in najbolj zahtevno obliko pomoči bolnikom z odpovedjo srca ali pljuč, ki začasno nadomesti delovanje teh dveh organov. V zadnjih 30 letih so v UKC Ljubljana z ECMO zdravili 115 otrok, so danes pojasnili strokovnjaki.

Ljubljana. Univerzitetni klinični center Ljubljana, UKC Ljubljana, klinični center. Foto: Nebojša Tejić/STA Arhiv STA

Ljubljana.
Univerzitetni klinični center Ljubljana, UKC Ljubljana, klinični center.
Foto: Nebojša Tejić/STA
Arhiv STA

Od otrok, ki so jih zdravili, so štirje terapijo potrebovali dvakrat. Preživela je polovica otrok in več kot polovica novorojenčkov, je izpostavila predstojnica Kliničnega oddelka za intenzivno terapijo otrok Petja Fister.

Otroci to zdravljenje najpogosteje potrebujejo zaradi težav z dihali, prirojenih srčnih napak in septičnega šoka. Dodala je, da tovrstno zdravljenje prinaša veliko zapletov, zato se zanj odločijo, kadar ima otrok z drugo podporo manj kot 20-odstotno možnost preživetja.

mde/kab
© STA, 2025

Na spletnih mestih STA uporabljamo spletne piškotke, potrebne za nemoteno delovanje vseh funkcionalnosti na straneh. Z nadaljnjo uporabo se strinjate z uporabo piškotkov na vseh spletnih mestih STA.

Želim izvedeti več