Snežne razmere v visokogorju
Ljubljana, 27. januarja - Stara snežna odeja je v splošnem stabilna, plasti na vrhu snežne odeje so večinoma dobro sprijete in onemogočajo preobremenitev globljih šibkih mest. Na nekaterih strmejših mestih, kjer je več napihanega snega, je ob večji obremenitvi možno sprožiti plaz kložastega snega, je zapisano na spletnih straneh Agencije RS za okolje.
Kranjska Gora.
Zasnežena Kranjska Gora.
Pogled na Razor.
Foto: Nebojša Tejić/STA
Arhiv STA
Obilne padavine bodo povsod povečale verjetnost proženja plazov, zato bo nad 1800 metri ta velika, četrte stopnje, pod 1800 metri pa znatna, tretje stopnje. V času padavin se bodo spontano prožili plazovi mokrega in suhega sprijetega in nesprijetega snega. V sredo se bo pod višino 2200 metrov nevarnost nekoliko zmanjšala, a bo ostala znatna, pod 1800 metri pa bo zmerna.
Včeraj, v nedeljo, je v Julijskih Alpah in v Zahodnih Karavankah nad 1700 metrov padlo do 15 centimetrov snega, v Kaninskem pogorju do 30 centimetrov novega snega. Drugod je bilo padavin manj. Novi sneg je ponekod padel na pomrznjeno podlago. Snežilo je z zmernim jugozahodnim vetrom, ki je sneg prenašal v odvetrne lege v neposredni bližini. Napihani sneg se je hitro sprijel, vendar ostal slabo povezan s trdo podlago, zato se tam ob majhni obremenitvi lahko sproži manjši plaz suhega sprijetega snega.
Pred nami je toplo poslabšanje z obilnimi padavinami. Rahle padavine v Julijskih Alpah se bodo popoldne krepile, meja sneženja se bo s sedanjih 1600 metrov do večera dvignila na 1800 metrov. Nad 1800 metri bo do večera v Julijcih padlo do 10 centimetrov snega, drugod bo novega snega le nekaj centimetrov. Zvečer se bodo padavine hitro okrepile in se razširile proti vzhodu, meja sneženja se bo postopno dvigala in bila v torek zjutraj, ko bo najtopleje, nad višino 2000 metrov. V torek dopoldne se bo postopno hladilo, sredi dneva nas bo dosegla hladna fronta, takrat bo snežilo do 1800 metrov. Ob prehodu fronte bodo lahko nastale tudi nevihte. Še vedno bo pihal vlažen južni oziroma jugozahodni veter, zato bodo zvečer in v noči na sredo v Julijskih Alpah spet manjše padavine. Takrat bo snežilo do 1000 metrov, padlo bo največ do 10 centimetrov snega. Skupaj bo nad 2200 metri povsod padlo več kot 50 centimetrov novega suhega snega, v Kaninskem pogorju več kot 100 centimetrov. Med 1800 in 2200 metrov bo vsaj nekaj časa deževalo oziroma bo padal moker sneg, zato bo novega okoli 30 centimetrov, v Kaninskem pogorju in v Južnih Julijskih Alpah več kot 50 centimetrov. Pod 1800 metri bo novega snega malo, ob koncu poslabšanja bo skupna višina snega tam zaradi taljenja verjetno manjša kot ob začetku. Do srede zjutraj bo pihal močan jugozahodnik, ki bo najmočnejši v torek sredi dneva. V sredo zjutraj se bo delo razjasnilo, dopoldne bo veter le šibak. Popoldne se bo spet okrepil jugozahodnik. Ostalo bo toplo, nulta izoterma bo do četrtka na 1300 metrih.
Obilne padavine od ponedeljka popoldne do torka popoldne bodo poslabšale stabilnost snežne odeje in povečale verjetnost proženja snežnih plazov. Nad 2200 metri bodo nastala tudi obsežna območja napihanega snega, kjer se bodo že med sneženjem spontano prožili snežni plazovi. V plohah in nevihtah bo lahko padalo babje pšeno, ki bo še poslabšalo povezanost plasti novega snega. Srednje velik plaz bo mogoče sprožiti že ob majhni obremenitvi. Med 1800 in 2200 metri bo v času padavin povečana verjetnost spontanega proženja plazov mokrega snega, saj bo lahko prišlo do ošibitve nosilnih plasti na vrhu stare snežne odeje, ki so doslej preprečevale vpliv dodatne obremenitve na globlje zakopana šibka mesta. Po prehodu hladne fronte bodo vlažne površinske plasti nove snežne odeje postopno zamrznile in nekoliko zmanjšale verjetnost proženja plazov. Pod 1800 metri bo v času padavin povečana verjetnost spontanega proženja plazov sprijetega in nesprijetega mokrega snega, predvsem na strmih travnatih pobočjih lahko talnih plazov. Tam se bo lahko pojavila tudi grožnja zdrsnih plazov, ki bo ostala tudi v sledečih dneh.