Pregled - Slovenija, 7. 1. (torek)

Ljubljana, 7. januarja - Pregled dogodkov v Sloveniji in mednarodne dejavnosti Slovenije v torek, 7. januarja.

LJUBLJANA - Koalicija je predstavila predlog zakona o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja. Cilj predloga je med drugim polnoletnemu pacientu, ki je o sebi sposoben odločanja, na podlagi informirane odločitve omogočiti pomoč pri skrajšanju trpečega umiranja v okviru javne zdravstvene mreže, izhaja iz predloga zakona. Polnoletni pacient bi imel pravico do prostovoljne prekinitve končanja življenja, če doživlja neznosno trpljenje. Gre za stanje "brez možnosti za izboljšanje, ko pacient prenaša hude in intenzivne fizične bolečine, izjemno težko psihološko stisko ali oboje", predvideva predlog.

LJUBLJANA - Razpis za nakup dveh helikopterjev za helikoptersko nujno medicinsko pomoč (HNMP) je po prepričanju NSi namenjen zgolj dopolnitvi policijske flote. Sumijo tudi, da so bili nekateri kriteriji v razpisu prirejeni za točno določenega ponudnika. Zaradi sumov negospodarnega nakupa zahtevajo sklic nujne seje komisije DZ za nadzor javnih financ. Na ministrstvu za zdravje so pojasnili, da bo prenosna medicinska oprema za helikopterja nabavljena v ločenem postopku, saj bo v lasti javnega zdravstvenega zavoda, ki mora opremo tudi ustrezno vzdrževati. Poudarili so, da so z notranjim ministrstvom, ki je nosilec razpisa, sodelovali pri pripravi dokumentacije za nakup. Na notranjem ministrstvu pa verjamejo, da se ljudje, ki potrebujejo pomoč, ne sprašujejo, katero ministrstvo nabavlja helikopterje.

LJUBLJANA - Minister za notranje zadeve Boštjan Poklukar je skupaj s premierjem Robertom Golobom obiskal poslansko skupino Svoboda, kjer so se pogovarjali o razmerah na centru za varovanje in zaščito ter o tem, kako jih izboljšati, je dejala poslanka Tereza Novak. Poklukar še uživa zaupanje Svobode, s pogovori pa bodo v tem tednu še nadaljevali, saj se po njenih besedah dnevno pojavljajo informacije o morebitnih nepravilnostih, je napovedala.

LJUBLJANA - Na Agenciji za energijo dan pred iztekom roka, ki ji ga je postavila vlada za ponovno uvedbo starega sistema obračunavanja omrežnine, vztrajajo pri novem sistemu. Po besedah direktorice agencije Duške Godina metodologije ne bodo spreminjali ali razveljavljali kar tako, jo bodo pa posodabljali na podlagi stanja v omrežju in merjenja učinkov. Z ministrstva za okolje, podnebje in energijo so sporočili, da o prihodnjih ukrepih vlade še ne morejo govoriti.

LJUBLJANA - Slovenija je na mednarodnih kapitalskih trgih izdala 30-letno obveznico v višini ene milijarde evrov, s kuponsko obrestno mero 3,5 odstotka in datumom zapadlosti 14. aprila 2055. Obveznico s tako ročnostjo je izdala kot prva država letos, s čimer je po navedbah ministrstva za finance izkoristila močno povpraševanje investitorjev po dolgoročnih finančnih instrumentih.

LJUBLJANA - Na Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije so lani po vrnitvi v Ekonomsko-socialni svet pričakovali več napredka pri urejanju odprtih vprašanj glede obveznosti do zaposlenih in davčnih obremenitev. Želijo si, da bi napovedane reforme - davčno, pokojninsko in zdravstveno - obravnavali bolj celostno, pozivajo pa tudi k čim prejšnjemu sprejetju ukrepov, s katerimi bi omilili posledice upada evropske avtomobilske in druge industrije.

LJUBLJANA - Primanjkljaj v državnem proračunu je po predhodnih podatkih lani dosegel približno 800 milijonov evrov oz. 1,2 odstotka BDP. To je najmanj v zadnjih petih letih, so sporočili z ministrstva za finance. Proračunski prihodki so bili s 14,6 milijarde evrov za okoli 600 milijonov evrov višji od načrtovanih, kar je predvsem posledica rekordne zaposlenosti, višjih plač, uspešnega poslovanja podjetij ter dodatnih dajatev na podlagi zakona o obnovi po ujmi avgusta 2023.

LJUBLJANA - Od nekaj sto slovenskih rezidentov, ki služijo ali so služili prek platforme OnlyFans in svoje dejavnosti niso registrirali, so dejavnost in prihodke Finančni upravi RS (Furs) po decembrskem pozivu priglasili trije. Na Fursu so povedali, da so prekrškovne postopke že začeli, kršiteljem grozi tudi odvzem ustvarjene premoženjske koristi.

LJUBLJANA - Na ministrstvu za kulturo pričakujejo, da bo predlagani novi zakon o medijih izboljšal položaj medijev. Ti so se morali med različnimi gospodarskimi krizami in epidemijo covida-19 znajti sami, medtem ko so druge gospodarske panoge prejemale državno pomoč. Predlog omogoča državno pomoč tudi za medije, je pojasnila ministrica za kulturo Asta Vrečko. Novi zakon bo omogočal tudi finančni podpori za digitalni prehod tiskanih medijev in za digitalne medije. Iz predloga izhaja, da je za medijski razpis in sheme za leto 2026 skupaj rezerviranih osem milijonov evrov.

LJUBLJANA - Beseda, ki je najbolj zaznamovala leto 2024, je po izboru javnosti postala genocid. Po številu glasov javnosti sta se na drugo in tretje mesto uvrstili omrežnina in dvoživka. Med 11 finalistkami so jo razglasili na ZRC SAZU, kjer so razglasili tudi kretnjo leta, ki jo izbira Zveza društev gluhih in naglušnih Slovenije. Največ glasov je dobila kretnja za mir. Akcija za besedo leta poteka pod okriljem Inštituta Frana Ramovša ZRC SAZU od leta 2016. Lani je največ glasov v izboru dobila beseda ujma v navezavi na poplave, ki so prizadele državo.

LJUBLJANA/ZAGREB - Pravoslavni verniki danes, 13 dni po katoliških in evangeličanskih, praznujejo božič, s katerim obeležujejo praznik Jezusovega rojstva. Tega so dočakali opolnoči s prvo božično liturgijo, dopoldne je v cerkvah potekala še druga božična liturgija. Administrator zagrebško-ljubljanske metropolije, škof Kiril, je ob tem pozval k ohranjanju miru.

ase/ase
© STA, 2025

Na spletnih mestih STA uporabljamo spletne piškotke, potrebne za nemoteno delovanje vseh funkcionalnosti na straneh. Z nadaljnjo uporabo se strinjate z uporabo piškotkov na vseh spletnih mestih STA.

Želim izvedeti več