Pregled - Slovenija, 12. 12. (četrtek)
Ljubljana, 12. decembra - Pregled dogodkov v Sloveniji in mednarodne dejavnosti Slovenije v četrtek, 12. decembra.
LJUBLJANA - Ministrstvo za zdravje je predstavilo zadnjo različico predloga novele zakona o zdravstveni dejavnosti, ki jo je obravnaval strateški svet za zdravstvo. Potem ko je sprva predog predvideval popolno prepoved dela javnih zdravstvenih delavcev pri tako imenovanih čistih zasebnikih izven javne zdravstvene mreže, pa bi zadnja različica javnim zdravstvenim delavcem pod določenimi pogoji dovoljevala delo pri čistih zasebnikih, in sicer, če bi bili v javnem zdravstvenem zavodu zaposleni za najmanj 40 odstotkov delovnega časa. Z zasebniki bi morali imeti sklenjeno pogodbo o zaposlitvi za krajši delovni čas, do 60 odstotkov, v matičnem javnem zavodu pa ne bi smeli zavračati dežurstev in nadur, je pojasnila generalna direktorica direktorata za zdravstveno varstvo Jasna Humar. Še vedno je predvidena prepoved sodelovanja s čistimi zasebniki po podjemnih pogodbah.
LJUBLJANA - DZ je sprejel zakon o prehodnem financiranju pospešenega in pravičnega izstopa iz premoga, po katerem bo Termoelektrarna Šoštanj (Teš) do konca aprila 2027 izvajala gospodarsko javno službo zagotavljanja toplote. S tem naj bi preprečili stečaj Teša in Premogovnika Velenje ter ohranili delovna mesta in vir ogrevanja do opredelitve dolgoročnih ukrepov. Lastništvo obeh družb bo preneseno s HSE na državo, ki bo za tri kurilne sezone zagotovila predvidoma 403 milijone evrov.
LJUBLJANA - Vlada je potrdila predlog novele zakona o financiranju občin, ki vključuje nov način izračuna višine povprečnine in razdelitve 1,5 odstotka dohodnine zaradi zmanjševanja objektivnih razlik med občinami. Predvideva namensko porabo sredstev za sofinanciranje občin z romskimi naselji, omogoča izdajo občinskih obveznic in zadolževanje v tujini. Vlada je potrdila izhodišča za pripravo ukrepov za reševanje nekaterih romskih vprašanj. Ključni elementi predlogov bodo vrtec, šola, služba, bivalne razmere in varnost.
LJUBLJANA - Komisija DZ za nadzor obveščevalnih in varnostnih služb (Knovs) je obravnavala dopis policista iz ekipe varnostnikov tožilke, ki se je zaradi nezaupanja odpovedala varovanju. Po besedah predsednika Knovsa Janeza Žaklja (NSi) je policist potrdil njene navedbe o zlorabi prikritih metod dela. Mreža naj bi segala v sam vrh policije. Knovs bo celotno gradivo tudi s pričanjem policista predal specializiranemu državnemu tožilstvu. V sprejetih sklepih komisije so še zapisali, da dopis policista kaže na nepravilnosti pri delovanja Centra za zaščito in varovanje Generalne policijske uprave (GPU) glede zagotavljanja varnosti varovanih oseb ter opozorili, da od GPU niso prejeli zahtevane dokumentacije.
BRUSELJ/LJUBLJANA - Notranji minister Boštjan Poklukar trenutno ne vidi razlogov, da bi Slovenija po zgledu več drugih držav članic EU ustavila obravnavo prošenj sirskih državljanov za mednarodno zaščito. V Sloveniji je namreč malo prosilcev iz Sirije, je povedal ob robu zasedanja notranjih ministrov EU. Notranje ministrstvo je pojasnilo, da je trenutno v obravnavi 37 prošenj sirskih državljanov za mednarodno zaščito. Letos je bil status priznan petim, lani pa 28. Od leta 2011, ko se je začela sirska državljanska vojna, je bil status priznan 339 Sircem.
BRUSELJ - Polnopravno članstvo Bolgarije in Romunije v schengnu bo prispevalo tudi k večji varnosti Slovenije, saj se bo nekoliko zmanjšal pritisk na schengensko mejo na Hrvaškem, pa tudi na Madžarskem, je ob odločitvi notranjih ministrov EU o odpravi nadzora na kopenskih mejah med tema dvema državama in drugimi članicami schengna povedal slovenski notranji minister Boštjan Poklukar.
LJUBLJANA - Obrambno ministrstvo je pojasnilo, da bodo v sklopu krepitve vzhodnega krila zveze Nato slovenski vojaki po Slovaški in Latviji napoteni še v Bolgarijo. Slovenska vojska bo v Natovi bojni skupini v Bolgariji sodelovala z do 20 pripadniki z možnostjo rotacij. Več podrobnosti bodo javnosti posredovali pred samo napotitvijo. Vlada je namero o tem sprejela 14. novembra.
LJUBLJANA - DZ je na izredni seji brez glasu proti sprejel novelo zakona o matični evidenci zavarovancev, ki je bila v obravnavi po nujnem postopku. V skladu z njo bo vlogo za zagotovljeno vdovsko pokojnino mogoče vložiti do konca leta 2026. Po zdaj veljavni zakonodaji bi se rok sicer iztekel konec letošnjega leta.
DUNAJ - Sosvet za slovensko narodno skupnost pri uradu avstrijskega kanclerja je v sredo za novega predsednika izvolil vodjo Skupnosti koroških Slovencev in Slovenk (SKS) Bernarda Sadovnika. Ta je pozval k vključitvi ukrepov za ohranitev jezikov narodnih manjšin v program nove avstrijske vlade, in opozoril, da jim sicer grozi izumrtje. Na položaju je nasledil Nantija Olipa iz Narodnega sveta koroških Slovencev (NSKS).
TRST - Italijanski minister za šolstvo je v torek na srečanju z zastopniki slovenske manjšine v Rimu predlagal ustanovitev omizja za vprašanja manjšinskega šolstva. V Stranki Slovenska skupnost (SSk) ocenjujejo, da srečanje obeta, da se bo manjšina lahko v prihodnje izognila posegom v svoj šolski sistem, ki ne bi upoštevali njenih interesov. To je bilo prvo srečanje kakega italijanskega ministra za šolstvo z zastopniki slovenske manjšine po okoli desetletju.
CELJE - Na celjskem sodišču se je nadaljevalo sojenje prvaku SDS Janezu Janši in soobtoženima zaradi domnevno spornih poslov z zemljišči v Trenti. Pred sodno stavbo se je medtem v podporo Janši zbrala množica protestnikov, ki so izrazili nezadovoljstvo nad po njihovem mnenju skorumpiranim slovenskim sodstvom. Nagovoril jih je tudi Janša, ki je izrekel več očitkov na račun pravosodnega sistema in aktualne oblasti.
LJUBLJANA - Vrata je odprl 15. Slovenski bienale ilustracije, ki ga Cankarjev dom organizira v sodelovanju s sekcijo ilustratorjev Zveze društev slovenskih likovnih umetnikov. Žirija je za razstavo izbrala 69 avtorjev, izmed njih je izbrala tudi nagrajence bienala. Nagrado Hinka Smrekarja je prejela Ana Zavadlav za ilustracije v knjigi Italijanske pravljice I Itala Calvina, ki so izšle pri založbi Mladinska knjiga.