Dan slovenskega znakovnega jezika s pozivi k njegovemu razvoju

Ljubljana, 14. novembra - Danes zaznamujemo dan slovenskega znakovnega jezika, ki je naravno sredstvo sporazumevanja gluhih. Ti pri komuniciranju tudi opazujejo in uporabljajo ustnice, mimiko obraza, lego in postavitev telesa. V Sloveniji ga kot jezik sporazumevanja uporablja okoli 1500 oseb, piše na spletni strani Zveze društev gluhih in naglušnih Slovenije. Tekom tedna se bo zvrstilo več dogodkov.

Ljubljana. Znakovni jezik. Foto: Bor Slana/STA Arhiv STA

Ljubljana.
Znakovni jezik.
Foto: Bor Slana/STA
Arhiv STA

Znakovni jezik, v katerem se prav tako lahko izoblikujejo narečja in različne socialne zvrsti jezika, ima drugačno slovnico kot govorni jezik. Gre za vizualno-znakovni jezikovni sistem z določeno postavitvijo, lego, usmerjenostjo in gibom rok ter prstov in mimiko obraza.

Lani je zveza pripravila etimološki slovar, nedavno pa so predstavili spletno platformo prispevajkretnjo.si za prispevek k prevodu besede v kretnje.

nak/apo
© STA, 2024

Na spletnih mestih STA uporabljamo spletne piškotke, potrebne za nemoteno delovanje vseh funkcionalnosti na straneh. Z nadaljnjo uporabo se strinjate z uporabo piškotkov na vseh spletnih mestih STA.

Želim izvedeti več