Pregled - Slovenija, 18. 10. (petek)

Ljubljana, 18. oktobra - Pregled dogodkov v Sloveniji in mednarodne dejavnosti Slovenije v petek, 18. oktobra.

LJUBLJANA - Vlada in predstavniki avtomobilske industrije so razpravljali o izzivih panoge. Ugotovili so, da je sektor v razmeroma dobri kondiciji in se dogovorili za ukrepe, ki mu bodo pomagali prebroditi morebitno krizo in doseči potreben inovacijski preboj. Naslednji podoben sestanek načrtujejo čez tri mesece. Kot je povedal koordinator projekta slovenske avtomobilske industrije Misija GREMO Iztok Seljak, so se na sestanku s predsednikom vlade Robertom Golobom in ministrsko ekipo dogovorili, da bodo pripravili projekt, s katerim bodo dogovorjena sredstva v višini 200 milijonov evrov podvojili.

LJUBLJANA - Pristojno ministrstvo je v javno obravnavo poslalo osnutek interventnega zakona, s katerim bi uredili ogrevanje za prebivalstvo v Šaleški dolini s spremembo režima obratovanja Teša do zagotovitve nadomestnega vira ogrevanja. Režim je predviden do konca leta 2029, načrtovano je za skupno 833 milijonov evrov državnega nadomestila.

LJUBLJANA - Na ustavno sodišče je bila posredovana še druga pobuda za ustavno presojo odloka o razpisu posvetovalnega referenduma o drugem bloku krške nuklearke (Jek 2). Vložili so jo dve fizični osebi ter nevladni organizaciji Focus in Pravni center za varstvo človekovih pravic in okolja, ki menijo, da je referendumsko vprašanje sugestivno in nejasno.

LJUBLJANA - Mednarodni neodvisni pregled vhodnih podatkov za analizo ekonomike projekta Jek 2 ni bistveno spremenil prvotne ocene njegove ekonomske upravičenosti. Po reviziji, ki sta jo izvedla Ernst&Young in francosko svetovalno podjetje Assystem, specializirano za jedrski sektor, je investicijska vrednost brez stroškov financiranja ocenjena na 9,6 do 15,4 milijarde evrov. V Genu energiji menijo, da je projekt smiselno nadaljevati, ob zelo skrbni analizi tveganj.

LJUBLJANA - Poslanec Anže Logar je za STA potrdil, da je poslal izstopno izjavo iz poslanske skupine SDS. Logar je sicer iz stranke izstopil pred dobrim tednom, 9. oktobra. Ob tem je napovedal ustanovitev nove stranke do konca leta in posledično morda ustanovitev nove poslanske skupine. Do tedaj pa bo v DZ deloval kot nepovezani poslanec, je napovedal.

LJUBLJANA - Po pregledu dokumentacije glede širitve mariborskega onkološkega oddelka so na ministrstvu za zdravje ugotovili, da postopki niso potekali optimalno. Direktor urada za nadzor, kakovost in investicije v zdravstvu Tomaž Pliberšek je zato ministrici za zdravje Valentini Prevolnik Rupel ponudil svoj odstop, ministrica pa ga je sprejela.

BRUSELJ - Obrambni minister Borut Sajovic je na svojem prvem zasedanju ministrov za obrambo zveze Nato izpostavil pomen razprav o Natovih mednarodnih misijah in operacijah, zlasti misiji Kfor na Kosovu. Ob tem je poudaril potrebo po bolj usklajenem in celovitem pristopu do regije Zahodnega Balkana.

LJUBLJANA - Notranji minister Boštjan Poklukar je na obisku gostil luksemburškega kolega Leona Glodena. Pogovarjala sta se zlasti o migracijah in se strinjala, da bi bilo treba določene postopke glede evropskega pakta o migracijah pohitriti. Poklukar je tudi dejal, da še ni jasno, ali bo Slovenija podaljšala nadzor na meji s Hrvaško in Madžarsko.

LJUBLJANA - Do konca leta več političnih strank napoveduje nastop na naslednjih volitvah v DZ. Ustanovitev stranke je napovedal poslanec Anže Logar, predsednik DS Marko Lotrič in nekdanji politik Karl Erjavec pa za ustanovitev stranke zbirata podpise. Anketa Dela kaže, da bi med njimi vprašani največ glasov (29,9 odstotka) namenili Logarju, najmanj pa Erjavcu.

LJUBLJANA - Upravni odbor Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) je v uradnem listu znova objavil razpis za delovno mesto generalnega direktorja zavoda. Kandidati lahko prijavo oddajo do vključno 18. novembra. Na prvi razpis, ki so ga objavili konec avgusta, se je prijavil Tadej Ostrc, ki pa ni prejel zadostne podpore upravnega odbora.

LJUBLJANA - Slovenija bo Bosni in Hercegovini po nedavnih poplavah in zemeljskih plazovih zagotovila dodatno humanitarno pomoč. Zunanje ministrstvo je sporočilo, da bo v sodelovanju s Slovensko karitas namenilo za 100.000 evrov humanitarne pomoči za naslednji mesec, s čimer naj bi zagotovili hrano in higienske potrebščine za okoli tisoč ljudi.

RIM - V italijanskem parlamentu je bil v četrtek dokončno sprejet zakon o ustanovitvi muzeja spomina na fojbe. Muzej bo v Rimu, njegov namen pa je glede na besedilo zakona ohranjati in obnavljati spomin na žrtve fojb, na eksodus Italijanov iz Istre, Reke in Dalmacije po drugi svetovni vojni ter na zgodovinsko dogajanje ob italijanski vzhodni meji.

KRANJ - Z odprtjem razstave in literarno-glasbenim performansom so se začeli tradicionalni Jenkovi dnevi, ki jih Zavod za turizem in kulturo Kranj skupaj s partnerji pripravlja v spomin na pesnika Simona Jenka. Jenkovi dnevi se bodo sklenili 28. oktobra s slavnostno podelitvijo Jenkove nagrade za najboljšo pesniško zbirk. Za nagrado za najboljšo pesniško zbirko zadnjih dveh let, ki jo podeljuje Društvo slovenskih pisateljev, se tokrat potegujejo pesniki Aleš Berger, Borja Bolčina, Miljana Cunta, Ivan Dobnik, Robert Simonišek in Denis Škofič.

PETROVČE - Najbolj kulturna šola leta 2024 je Osnovna šola Petrovče, je sklenila komisija za naziv, ki ga podeljuje Javni sklad RS za kulturne dejavnosti v sodelovanju z Zvezo kulturnih društev Slovenije. Savinjska šola je prepričala s kakovostnim, raznolikim in prodornim kulturnim delovanjem. Na šoli učence v kulturno dogajanje vključujejo od prvega razreda. Poleg naziva Naziv kulturna šola pa je letos pridobilo 67 slovenskih šol.

mo/mo
© STA, 2024

Na spletnih mestih STA uporabljamo spletne piškotke, potrebne za nemoteno delovanje vseh funkcionalnosti na straneh. Z nadaljnjo uporabo se strinjate z uporabo piškotkov na vseh spletnih mestih STA.

Želim izvedeti več