Za narodni skupnosti s spremembami proračuna več sredstev
Ljubljana, 15. oktobra - Komisija DZ za narodni skupnosti se je na današnji seji seznanila s predlogom sprememb državnega proračuna za leto 2025 in predlogom proračuna za leto 2026. Za narodni skupnosti se sredstva glede na pretekla leta zvišujejo. Za vse tri skupnosti skupaj je v letu 2025 predvidenih 16,77 milijona evrov, v letu 2026 pa 17,17 milijona evrov.
Vršilka dolžnosti urada vlade za narodnosti Ana Komac je povedala, da se sredstva za zagotavljanje pravic italijanske in madžarske narodne skupnosti ter romske skupnosti v letu 2025 in 2026 zvišujejo. "Prvotni načrt za leto 2025 je predvideval 15,97 milijona evrov, predlog sprememb je 16,77 milijona evrov in za leto 2026 17,17 milijona evrov," je pojasnila.
Ta se denimo v letu 2026 nekoliko dvigujejo sredstva za sofinanciranje dvojezičnega poslovanja občin in delovanja občinskih samoupravnih narodnih skupnosti, že prihodnje leto pa tudi za financiranje obveznosti ustanov italijanske narodne skupnosti, krovnih organizacij obeh narodnih skupnosti in radiotelevizijskih programov narodnih skupnosti in romske skupnosti.
V nadaljevanju je minister za kohezijo in regionalni razvoj Aleksander Jevšek predstavil program spodbujanja gospodarske osnove za obe narodni skupnosti, za katero so zadolženi na ministrstvu. Za obe narodni skupnosti tako v prihodnjih dveh letih namenjajo letno 1,6 milijona evrov. Za programsko obdobje 2025 do 2028 je v pripravi nov program za madžarsko avtohtono narodno skupnost v višini štirih milijonov evrov in je že v medresorskem usklajevanju. Tudi nov program za italijansko narodno skupnost v višini dveh milijonov evrov se po njegovih besedah že pripravlja.
Rado Kostrevc z ministrstva za vzgojo in izobraževanje je med drugim povedal, da so za predšolsko vzgojo, osnovno in srednje šolstvo ter za investicije in investicijsko vzdrževanje madžarski narodni skupnosti v letu 2025 zagotovili 30,22 milijona evrov, v letu 2026 pa 39,83 milijona evrov. Italijanski narodni skupnosti so zagotovili 38,84 milijona evrov v prihodnjem letu, v letu 2026 pa 36,20 milijona evrov.
V letu 2025 se tudi v proračunu ministrstva za kulturo na postavki kulturna dejavnost italijanske in madžarske narodne skupnosti znesek zvišuje, in sicer za dobrih 43.000 evrov, kar je štiri odstotke več kot v letu 2024, je izpostavil Matevž Čelik z ministrstva za kulturo. Celoten znesek te postavke v 2025 znaša 1,12 milijona evrov, v letu 2026 pa bo znašal 1,14 milijona evrov, je pojasnil.
V nadaljevanju se je predsednik sveta pomurske madžarske samoupravne narodne skupnosti Dušan Orban zahvalil za vse, kar je slovenska država storila za madžarsko narodno skupnost v zadnjih 30 letih, veseli ga tudi povečanje sredstev na vseh postavkah, razen za sofinanciranje manjšinskega tednika Nepujsag, kar obžaluje.
V razpravi je Franci Kepa (SDS) pohvalil povečanje sredstev za narodni skupnosti, a opozoril na še ne sprejeti zakon o financiranju občin glede povprečnin, ki govori o sofinanciranju pravic obeh narodnih skupnosti.
Dejan Süč (Svoboda) je opozoril na obmejna problemska območja. V zvezi s tem goji, kot pravi, določena pričakovanja od zakona o skladnem regionalnem razvoju, ki naj bi bil v kratkem na mizi ministrstva. Želel bi si, da bi naslavljal določene probleme, ki niso bila desetletja rešena.
Komisija je na koncu sprejela tudi sklep, s katerim predlaga vladi, da preuči pripombe in predloge iz razprave ter jih po možnosti upošteva pri pripravi predloga sprememb proračuna 2025 in dopolnjenega predloga proračuna za leto 2026. Tako med drugim predlagajo sistemske rešitve za vzdrževanje in upravljanje dijaškega nastanitvenega centra v Dolgi vasi oz. Centra vzgojnega razvoja otrok v Radmožancih.
DZ bo o predlogih proračunov odločal na redni seji, ki se začne 18. novembra, tik pred tem bo o predlaganih dokumentih in vloženih dopolnilih odločal matični odbor za finance.