Mandatno-volilna komisija podprla združljivost funkcij poslancev manjšin
Ljubljana, 3. oktobra - Mandatno-volilna komisija je podprla predlagane dopolnitve zakona o poslancih, po katerih bi bila funkcija poslanca narodne skupnosti združljiva s članstvom v samoupravnih narodnih skupnostih, ob tem pa ta poslanec ne bi smel biti njen predsednik ali podpredsednik. KPK sicer takšni rešitvi nasprotuje, pa tudi poslanski skupini Levica in NSi.
Predlog dopolnitev zakona o poslancih posega v ureditev nezdružljivosti funkcije poslancev narodnih skupnosti s članstvom v italijanski in madžarski samoupravni narodni skupnosti. Vložila ga je poslanka Svobode Janja Sluga, sicer predsednica mandatno-volilne komisije. Področje nezdružljivosti funkcij urejata dva zakona, ki sta med seboj neskladna. Zato so tudi različne interpretacije, ali je funkcija poslancev narodnih skupnosti združljiva s članstvom in dejavnostih v omenjenih organih, je dejala.
Bistveni razlog za nezdružljivost funkcij je po njenem mnenju v konfliktu interesov, v tem primeru pa je interes, ki ga zastopa poslanec narodne skupnosti, prav tisti, ki ga zastopa tudi samoupravna narodna skupnost, je izpostavila. "Nasprotje interesov ne obstaja, ta dva poslanca v obeh vlogah zastopata popolnoma iste interese," je dejala.
Zakonodajno-pravno služba (ZPS) DZ je ugotovila, da pri članstvu ne gre za nezdružljiva položaja, saj sta ustavnopravno in vsebinsko povezana. Odpira pa se dodatno pravno vprašanje, ker predlog dopolnitve zakona ureja le združljivosti poslancev manjšin, ob tem pa bi funkcija poslanca splošnega predstavništva, torej enega izmed drugih 88 poslancev, ki je pripadnik manjšine, ostala nezdružljiva s članstvom v narodnih skupnostih. Dopolnilo, s katerim je predlagateljica opredelila, da poslanec manjšin ne bi smel biti predsednik samoupravne narodne skupnosti, pa je ZPS pozdravila.
Komisija DS za državno ureditev predlog dopolnitve zakona pozdravlja, saj meni, da bo postavil jasna pravila, s čimer se bomo izognili različnim tolmačenjem zakonov. Menijo, da lahko omejevanje opravljanja dveh funkcij vodi v negativno kadrovsko selekcijo.
Proti predlaganim rešitvam so se izrekli v Pomurski madžarski samoupravni narodni skupnosti.
Predlog so podprli v poslanskih skupinah Svoboda in SDS. V SD so se glasovanja vzdržali, saj menijo, da gre za spolzek teren. Če bi namreč dovolili združljivost funkcij v tem primeru, bi se "s pravno telovadbo dalo najti še kakšne druge skupine", je dejala poslanka SD Bojana Muršič.
Predlogom pa nasprotujejo v NSi in Levici. Poslanka Levice Nataša Sukič je izpostavila, da bi s takšnim zakonom uvedli "lex specialis za potrebe posameznikov". Poslanci, tudi predstavnika narodnih skupnosti, so predstavniki vsega ljudstva, zato bi po njenem mnenju morali imeti enake pravice in omejitve.
Predlog dopolnitve zakona namreč prihaja potem, ko je upravno sodišče zavrnilo tožbo poslanca madžarske narodne skupnosti Ferenca Horvatha zoper opozorilo Komisije za preprečevanje korupcije (KPK), ki je leta 2019 ugotovila nezdružljivost poslanske funkcije z dejavnostjo zastopanja v Pomurski madžarski samoupravni narodni skupnosti. Upravno sodišče je presodilo, da funkciji nista združljivi.