Golob bo vodil odprto razpravo VS ZN o voditeljstvu za mir
New York, 25. septembra - Premier Robert Golob bo danes vodil odprto razpravo Varnostnega sveta ZN na temo voditeljstva za mir, kar bo osrednji dogodek slovenskega predsedovanja VS ZN. V nadaljevanju splošne razprave v okviru zasedanja Generalne skupščine ZN je danes med drugim predviden govor ukrajinskega predsednika Volodimirja Zelenskega.
Brdo pri Kranju.
Predsednik vlade Robert Golob.
Foto: Jure Makovec/STA
Arhiv STA
Potekalo bo tudi izredno zasedanje VS ZN o Libanonu, ki ga je Slovenija sklicala na zahtevo Francije zaradi stopnjevanja nasilja med Izraelom in Libanonom.
Golob je v intervjuju za STA v ponedeljek ocenil, da gre pri voditeljstvu za mir za aktualno temo, saj med drugim obravnava vse tri velike konflikte v Ukrajini, Gazi in Sudanu.
"Žal Varnostni svet danes ne more opravljati osnovnega poslanstva pri nobenem od velikih konfliktov. Hkrati želimo sprožiti razpravo, kako spremeniti delovanje Varnostnega sveta za naprej, da bi v bodoče konflikte preprečili," je dejal premier.
Varnostnemu svetu bodo danes med posebnim zasedanjem, ki se tematsko povezuje z vrhom za prihodnost, poročali generalni sekretar ZN Antonio Guterres, predsednica Mednarodnega odbora Rdečega križa Mirjana Spoljarič Egger ter nekdanja predsednica Liberije in članica mednarodnega združenja uglednih osebnosti oziroma starešin Ellen Johnson Sirleaf.
Ob nadaljevanju zasedanja GS ZN, ki se je začelo v torek, bosta zbrane med drugim nagovorila predsednika Ukrajine in Francije, Volodimir Zelenski in Emanuel Macron.
Slovenski premier bo skupščino nagovoril v petek. Za danes pa ima na programu med drugim sprejem v cerkvi sv. Cirila v New Yorku, kjer se bo srečal s predstavniki slovenske skupnosti.