Pregled - Slovenija, 30. 8. (petek)
Ljubljana, 30. avgusta - Pregled dogodkov v Sloveniji in mednarodne dejavnosti Slovenije v petek, 30. avgusta.
LJUBLJANA - Vlada je skladno z napovedmi na dopisni seji potrdila sveženj predlogov davčnih sprememb. Medtem ko vladna stran poudarja, da želijo z njim prispevati k ustvarjanju spodbudnega okolja za razvojne kadre in dodatno okrepiti konkurenčnost gospodarstva ter dodano vrednost, obenem pa odpraviti nekatere nepravičnosti v sistemu, v gospodarskih združenjih izražajo nezadovoljstvo. Gospodarska združenja so sveženj označila za nesistemski, necelovit in nedomišljen. Pozvala so k celovitim spremembam za razbremenitev gospodarstva. Na ministrstvu za finance poudarjajo, da ostajajo zavezani nadaljevanju dela v smeri celovite prenove davčnega sistema.
MARIBOR - Okrožno sodišče v Mariboru je začelo stečajni postopek nad Mariborsko livarno Maribor. Predlog za stečaj tega nekoč pomembnega mariborskega industrijskega podjetja, ki zaposluje približno 350 ljudi, je vložila uprava pod vodstvom Sama Iršiča, potem ko so ji to zaradi nevzdržnih in neobvladljivih likvidnostnih razmer naložili nadzorniki družbe. Slovenski državni holding kot stoodstotni lastnik in hkrati največji upnik si je dolgo čas prizadeval poiskati strateškega partnerja za družbo, a so se vsi poskusi končali neuspešno. Večina potencialnih kupcev je pričakovala državno pomoč, ki pa je zaradi pravil EU ne sme biti. Na mariborski mestni občini so izrazili razočaranje in žalost nad razpletom, hkrati pa so ga glede na potek dogodkov pričakovali.
LJUBLJANA - Kolegij predsednice DZ se je dogovoril o sklicu treh izrednih sej DZ. V četrtek ob 11. uri bodo na seji obravnavali predlog priporočil vladi o romskih vprašanjih. Na izredni seji 9. septembra bodo obravnavali predlog priporočila vladi po lanskoletnih poplavah, na seji 10. septembra pa vladni predlog ukrepov za pospešitev popoplavne obnove.
LJUBLJANA - Odbor DZ za notranje zadeve je z osmimi glasovi za in šestimi proti podprl dopolnjena priporočila poslancev vladi o učinkovitosti obravnave romskih vprašanj. Predlog priporočil bo DZ obravnaval na četrtkovi izredni seji. Odbor pa je s šestimi za in osmimi proti zavrnil zahtevo SDS o ustanovitvi pododbora za spremljanje romske tematike.
LJUBLJANA - Predlagatelji parlamentarne preiskave o slovenski energetiki, SDS in NSi, so po pozivu predsednice DZ, ki je sledil mnenju zakonodajno-pravne službe, pripravili čistopis zahteve za odreditev. Po pridobitvi mnenja zakonodajno-pravne službe bo jasno, ali so zdaj izpolnjeni pogoji za sklic seje DZ, je napovedala predsednica DZ Urška Klakočar Zupančič.
LJUBLJANA - Slovenski bruto domači proizvod se je po prvi oceni državnega statističnega urada na podlagi letnih podatkovnih virov v letu 2023 realno povečal za 2,1 odstotka. To je več od februarja objavljene ocene, pripravljene na podlagi četrtletnih virov, da je bila rast 1,6-odstotna. Po lanski veliki razliki med ocenama za leto 2022 na podlagi četrtletnih in letnih virov, ki je odnesla tudi takratnega generalnega direktorja statističnega urada, so se sicer na uradu odzvali z ukrepi, da bi izboljšali četrtletne ocene BDP, zlasti ob nepredvidljivih gospodarskih razmerah. Prijavili so se tudi v projekt tehnične podpore, ki jo nudi Evropska komisija,
LJUBLJANA - Rast cen se še naprej umirja. Medletna inflacija je po podatkih statističnega urada avgusta upadla na 0,9 odstotka in se tako prvič po marcu 2021 spustila pod odstotek. Na mesečni ravni so se cene življenjskih potrebščin medtem znižale za 0,2 odstotka, mesečni upad pa je povezan s poletnimi razprodajami. Letna rast cen, merjena s harmoniziranim indeksom cen življenjskih potrebščin, je bila v avgustu 1,1-odstotna. Na mesečni ravni so cene v povprečju ostale nespremenjene.
LJUBLJANA - Upravni odbor Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) je v uradnem listu objavil razpis za delovno mesto generalnega direktorja zavoda. Kandidati lahko prijavo oddajo do 20. septembra. Zdajšnji generalni direktorici Tatjani Mlakar se namreč marca 2025 izteče štiriletni mandat. Za zdaj se še ni odločila, ali se bo potegovala za novega.
BRUSELJ - Slovenski vojaški inštruktorji so doslej v okviru evropske misije izurili okoli 800 ukrajinskih vojakov, je po neformalnem zasedanju obrambnih ministrov EU povedal državni sekretar na obrambnem ministrstvu Damir Črnčec. V luči razprav o možnosti za urjenje ukrajinskih vojakov v Ukrajini je dejal, da trenutno ne vidi potrebe po tem.
LJUBLJANA - Zunanja ministrica Tanja Fajon je gostila turškega kolega Hakana Fidana, s katerim sta podpisala sporazum o strateškem partnerstvu. Ob tem sta spregovorila o aktualnih globalnih vprašanjih in se strinjala, da si bosta državi še naprej prizadevali za mir na Bližnjem vzhodu. Fidana je sprejel še premier Robert Golob.
LJUBLJANA - Zunanja ministrica Tanja Fajon je gostila alžirskega kolega Ahmeda Attafa, s katerim sta se udeležila slovesnosti ob odprtju alžirskega veleposlaništva v Sloveniji. Odprtje veleposlaništva sta ministra označila kot dokaz skupne zavezanosti sodelovanja med državama. Attaf se je pred tem srečal tudi s premierjem Robertom Golobom in predsednico DZ Urško Klakočar Zupančič.
PRAGA - Predsednica republike Nataša Pirc Musar se na Češkem udeležuje varnostne konference Globsec, v okviru katere je sodelovala v razpravi o Evropi kot globalni tehnološki sili. Pri tem je poudarila, da je tesnejše sodelovanje znotraj EU ključnega pomena za okrepitev gospodarske konkurenčnosti in za prihodnost evropskega gospodarstva.
LJUBLJANA - Skupščina družbe Sava je potrdila konverzijo terjatev Slovenskega državnega holdinga (SDH) in Kapitalske družbe (Kad) v kapital v skupni vrednosti 35,9 milijona evrov. Potrdila je tudi dodatno dokapitalizacijo v denarju v vrednosti štiri milijone evrov, pri kateri pa SDH in Kad ne bosta sodelovala. Skupščina največje turistične družbe v državi, podjetja Sava Turizem, v katerem ima Sava 95,47-odstotni delež, pa je sklenila, da se od 32,4 milijona evrov bilančnega dobička za dividende nameni nekaj manj kot 21 milijonov evrov.
PIRAN - Z odprtjem razstave Tare Rubinić se je v Piranu začel 59. mednarodni slikarski Ex-tempore, ki ga Obalne galerije Piran prirejajo že od leta 1965. Tudi tokrat lahko sodelujejo vsi, ki se bodo prijavili na samem festivalu. Nagradni sklad letos obsega 17 nagrad, med njimi so tudi možnost samostojne razstave in odkup umetnine.