Pregled - Slovenija, 12. 8. (ponedeljek)
Ljubljana, 12. avgusta - Pregled dogodkov v Sloveniji in mednarodne dejavnosti Slovenije v ponedeljek, 12. avgusta.
LJUBLJANA - Na Kongresnem trgu v Ljubljani je množica pozdravila športnike, ki so Slovenijo zastopali na olimpijskih igrah v Parizu. Posebne pozornosti so bili deležni dobitniki medalj, zlati Janja Garnbret in Andreja Leški ter srebrn Toni Vodišek. Pred sprejemom v središču Ljubljane je športnike sprejela predsednica republike Slovenija Nataša Pirc Musar, ki je čestitala reprezentanci. V govoru je poudarila dosežene športne uspehe, pa tudi navdih za vse druge in izpolnitev sanj.
LJUBLJANA - Obeležujemo mednarodni dan mladih, ki tokrat poteka pod geslom Od klikov k napredku: Tvoje digitalne poti za trajnostni razvoj. Minister za vzgojo in izobraževanje Darjo Felda je v poslanici izpostavil predvsem vlogo mladih pri digitalnih inovacijah, ki je po njegovih besedah bistvena za reševanje mnogih svetovnih izzivov. V Mladinskem svetu Slovenije so medtem vlado pozvali, naj zagotovi redna srečanja s predstavniki mladih ter poskrbi za njihovo vključevanje v procese odločanja. Tudi v Sindikatu Mladi plus odločevalce pozivajo, naj resno naslovijo vse težave, ki mladim onemogočajo brezskrbno mladost.
LJUBLJANA - Sodniki rednih sodišč, državni tožilci in državno odvetniški funkcionarji bodo imeli po dopolnilni odločbi ustavnega sodišča od avgusta za 26,2 odstotka višje plače, pri izplačilu septembra pa bodo prejeli tudi poračun od 3. januarja. Finančni učinki so za letos ocenjeni na 8,7 milijona evrov, so za STA pojasnili na ministrstvu za javno upravo. Na Državnem odvetništvu pa so ob tem opozorili na neenako obravnavo državnih odvetnikov.
LJUBLJANA - Drobnoprodajne cene 95-oktanskega bencina in dizelskega goriva na servisih zunaj avtocest ter kurilnega olja bodo po vladnem zvišanju trošarin opolnoči ostale nespremenjene. Liter bencina bo še naprej stal 1,514 evra, liter dizelskega goriva 1,528 evra, liter kurilnega olja pa 1,146 evra, so sporočili z ministrstva za okolje, podnebje in energijo.
PLIBERK - Avstrijska ministrica za varstvo okolja, energijo in mobilnost Leonore Gewessler je na železniški postaji v Pliberku odkrila dvojezično tablo z imenom postaje. Slovesnosti se je udeležil državni sekretar na ministrstvu za pravosodje Milan Brglez, ki je poudaril, da je to nujen korak za ohranitev slovenščine na avstrijskem Koroškem.
LJUBLJANA - Tudi v poletnih dneh se nadaljujejo vzdrževalna dela na železniškem omrežju. Ta že potekajo ali bodo v naslednjih dneh potekala tako na gorenjski, primorski in zasavski progi ter na nekaterih regionalnih povezavah. Najbolj dolgotrajna bo popolna zapora gorenjske proge med Ljubljano in Kranjem v obdobju med 19. avgustom in 1. septembrom.
LJUBLJANA - Ministrstvo za kohezijo in regionalni razvoj je odobrilo evropska sredstva za projekt digitalizacije sistema zapisovanja, shranjevanja in uporabe podatkov v dolgotrajni oskrbi in socialnem varstvu - DIGIDO. Za projekt v vrednosti 2,13 milijona evrov bo Evropski socialni sklad plus prispeval 1,33 milijona evrov, so sporočili z ministrstva.
LJUBLJANA - Svet Radiotelevizije Slovenija (RTVS) je danes soglasno razrešil člana uprave RTVS Andreja Trčka, ki je 17. junija podal odstopno izjavo. Po majskem odstopu predsednika uprave Zvezdana Martića in decembrskem odstopu člana Simona Karduma v upravi tako od prvotne sestave s polnim mandatom ostaja le še delavski direktor Franci Pavšer.
LJUBLJANA - Agencija RS okolje je zaradi vročine do vključno petka izdala vremensko opozorilo za vso državo. Za osrednji in južni del države so izdali oranžno, za severozahodni in severovzhodni del pa rumeno opozorilo. Ker lahko vročina škodljivo vpliva na zdravje, so na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje za prebivalce pripravili napotke. Med drugim svetujejo zmanjšanje izpostavljenosti vročini in omejitev fizične aktivnosti na prostem na jutranje in večerne ure.
NOVO MESTO - V Novem mestu sta se začela mednarodna delavnica in festival Jazzinty, ki se bosta v letošnji 24. izdaji osredotočala na povezavo med glasbo in plesom. Festivalski del obsega 11 koncertov, med njimi bo tudi nastop dobitnika skladateljske nagrade jazzon Luke Zabrica, ki je strokovno komisijo prepričal s skladbo Skitnička suita.
TRBOVLJE - Trboveljsko podjetje Dewesoft je za glasbeno skupino Laibach razvil interaktivni zvočni monolit Assimilator, ki je del velike poletne razstave v galeriji sodobne umetnosti v Zagrebu. Monolit s pomočjo termovizijske kamere zazna obiskovalce, njihovo telesno toploto in gibanje ter na podlagi teh podatkov ustvarja zvočno sliko.
TRONDHEIM - Zbor Slovenske filharmonije se je konec julija in v začetku avgusta udeležil mednarodnega festivala sv. Olafa v Trondheimu na Norveškem, kjer je nastopil s tremi koncerti. Med drugim je sodeloval na odprtju festivala, ko je pod vodstvom mednarodno priznanega dirigenta Ragnarja Rasmussena izvedel deli Sergeja Rahmaninova in Henninga Sommerrja.