Severnoirski premier odstopil zaradi trgovinskih dogovorov po brexitu
Belfast, 3. februarja - Severnoirski unionistični premier Paul Givan je danes sporočil, da je odstopil zaradi nezadovoljstva svojega tabora nad carinskimi ureditvami po brexitu, za katere pravijo, da ogrožajo mesto Severne Irske v Združenem kraljestvu.
To odpira novo politično krizo in obdobje negotovosti na Severnem Irskem.
Givanov odstop je bil pričakovan, saj je vodja unionistov Jeffrey Donaldson lani v protestu proti dogovorom grozil, da bo zrušil decentralizirano vlado v Belfastu.
Britanski minister za Severno Irsko Brandon Lewis je dejal, da je zelo razočaran in pozval stranko, naj takoj vrne severnoirskega premierja na položaj.
Voditeljica Sinn Feina Mary Lou McDonald, ki se zavzema za priključitev Severne Irske k sosednji Irski, je medtem pozvala k izvedbi takojšnjih volitev, ki so sicer predvidene za maj.