Pipistrel s partnerji zaključil projekt za razvoj trajnostnega letalstva

Maribor, 4. novembra - Partnerji v mednarodnem projektu MAHEPA, ki se je ukvarjal z razvojem trajnostnega letalstva in pri katerem sta iz slovenske strani sodelovala podjetje Pipistrel kot vodilni partner in mariborska fakulteta za gradbeništvo, prometno inženirstvo in arhitekturo, so danes na mariborskem letališču predstavili rezultate skupnega raziskovalnega dela.

Cerklje, Letališče Cerklje. Pipistrelovo hibridino-električno letalo Panthera z ekipo iz mednarodnega projekta MAHEPA. Foto: Jožef Kovačič/Pipistrel.

Cerklje, Letališče Cerklje.
Pipistrelovo hibridino-električno letalo Panthera z ekipo iz mednarodnega projekta MAHEPA.
Foto: Jožef Kovačič/Pipistrel.

Cerklje, Letališče Cerklje. Pipistrelovo hibridino-električno letalo Panthera. Foto: Jožef Kovačič/Pipistrel.

Cerklje, Letališče Cerklje.
Pipistrelovo hibridino-električno letalo Panthera.
Foto: Jožef Kovačič/Pipistrel.

Kot je povedal koordinator devet milijonov evrov vrednega projekta Fabrizio Gaspari, je ta z raziskavami na področju nizko-emisijske pogonske tehnologije odprl nove možnosti serijske proizvodnje hibridno-električnih letal, ki bodo podprla evropske okoljske cilje.

Glavni rezultat sodelovanja sta povsem nova modularna hibridno-električna pogonska sklopa, ki lahko delujeta na alternativna biogoriva ali na vodik z ničnimi emisijami ter so ju preskusili v štirisedežnih letalih Panthera in Hy4.

gm/jb
© STA, 2021

Na spletnih mestih STA uporabljamo spletne piškotke, potrebne za nemoteno delovanje vseh funkcionalnosti na straneh. Z nadaljnjo uporabo se strinjate z uporabo piškotkov na vseh spletnih mestih STA.

Želim izvedeti več