NIJZ ob mednarodnem dnevu ozaveščanja o hrupu s poudarkom na okoljskih dejavnikih

Ljubljana, 28. aprila - Zadnjo sredo v aprilu vsako leto obeležujemo mednarodni dan ozaveščanja o hrupu. Letos Nacionalni inštitut za javno zdravje izpostavlja pomen zakonodaje na področju okoljskega hrupa, ki je v Sloveniji nepopolno urejena. Opozorili so, da hrup povzroča veliko negativnih posledic za človeško zdravje.

Ljubljana, NIJZ. Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ). Foto: Tamino Petelinšek/STA Arhiv STA

Ljubljana, NIJZ.
Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ).
Foto: Tamino Petelinšek/STA
Arhiv STA

Izpostavljenost hrupu v okolju povzroča vznemirjenost in motnje spanja, ki v daljšem obdobju privedejo do presnovnih motenj in bolezni srca in ožilja. Na naše zaznavanje hrupa pomembno vplivajo tudi ne-akustični dejavniki. Hrup je tako v degradiranem okolju bolj moteč, če je vidna neugledna okolica bivališča. Ozelenitev, ki prepreči tak pogled, pripomore k zmanjšanju vznemirjenosti. Zelo pomemben je tudi posameznikov odnos do vira hrupa, so zapisali. Poudarili so tudi pomembnost informacijske politike in zaupanje v odgovorne ustanove.

xb/apo
© STA, 2021

Na spletnih mestih STA uporabljamo spletne piškotke, potrebne za nemoteno delovanje vseh funkcionalnosti na straneh. Z nadaljnjo uporabo se strinjate z uporabo piškotkov na vseh spletnih mestih STA.

Želim izvedeti več